Witek o projektach ustaw: o aborcji i o segregacji sanitarnej pracowników

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. (Fot. PAP)
REKLAMA
Marszałek Elżbieta Witek na konferencji prasowej w Sejmie mówiła o dwóch projektach ustaw. Pierwszy – prezydencki – dotyczy aborcji, drugi – pisowski-poselski – dotyczy segregacji sanitarnej w miejscach pracy.

Sanitaryści z partii rządzącej nie odpuszczają. Poseł Czesław Hoc, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia zapowiedział, że złoży projekt ustawy, która wprowadzałaby możliwość inwigilacji historii szczepień pracowników i możliwości segregacji pracowników lub pozbawiania ich prawa do zarabiania na życie.

Sprawę tę opisujemy od samego początku:

REKLAMA

Marszałek Elżbieta Witek wypowiedziała się podczas konferencji na temat tego kontrowersyjnego projektu.

Potwierdzam pani redaktor, taki projekt [pozwalający pracodawcy sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony], ja słyszałam konferencję [posła Hoca i Rychlika] i słyszałam, że został zapowiedziany, natomiast nie został złożony i potwierdzam to, co powiedziałam – powiedziała Elżbieta Witek na konferencji prasowej w Sejmie.

Prezydencki projekt dot. aborcji

Marszałek Elżbieta Witek wypowiedziała się także na temat prezydenckiego projektu dot. aborcji.

Mamy przed sobą jeszcze dwa projekty obywatelskie, jeden z nich dotyczy właśnie tej materii i zgodnie z przepisami ustawy, musi być ten projekt obywatelski poddany pod pierwsze czytanie na posiedzeniu plenarnym w ostatnim możliwym terminie, czyli to będzie jeden z tych projektów dotyczący właśnie aborcji, w skrócie mówiąc, bo są takie rozszerzające i ograniczające, będzie omawiany w grudniu i zasada najczęściej jest taka, że wszystkie projekty, które są związane z tą materią, mogą być rozpatrywane łącznie, zobaczymy czy się zmieścimy w czasie. O tym będziemy wiedzieć przy następnym posiedzeniu Sejmu i wtedy ten projekt byłby też procedowany wspólnie z pozostałymi – powiedziała Elżbieta Witek na konferencji prasowej w Sejmie.

Przypomnijmy: 22 października 2020 roku zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący przepisów prawa aborcyjnego.

Wcześniej obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana tzw. kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach: w sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo) oraz w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Jedynie ta ostatnia przesłanka została uznana przez TK za niekonstytucyjną – przepisy nadal dopuszczają możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu.

Źródło: NCzas, PAP, 300polityka

REKLAMA