Nowa inicjatywa polskich biskupów. Mamy modlić się za ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie

Abp Stanisław Gądecki. / foto: Wikimedia, Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski, CC BY 3.0
Abp Stanisław Gądecki. / foto: Wikimedia, Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski, CC BY 3.0
REKLAMA

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się z prośbą o modlitwę z okazji przypadającej 25 listopada br. 90. rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie – poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

Jak podało w sobotę biuro prasowe Episkopatu, abp Gądecki w liście do biskupów napisał, że „w kontekście trwającej agresji rosyjskiej na Ukrainę, Kościół w Polsce pragnie – na różne sposoby – solidaryzować się z narodem ukraińskim”.

REKLAMA

Terlikowski o Rzezi Wołyńskiej i „braku empatii” wobec Ukrainy. Warzecha nie wytrzymał!

Gądecki poinformował również, że w związku z przypadającą 25 listopada 90. rocznicą Wielkiego Głodu na Ukrainie, w piątek, 25 listopada br. w Warszawie, w kościele św. Barbary (ul. Nowogrodzka 51) o godz. 19.30 – przy współudziale Ambasady Ukrainy w Polsce oraz Wspólnoty Sant’Egidio, odbędzie się ekumeniczna modlitwa pamięci z tej okazji.

„Chcemy modlić się o sprawiedliwy pokój na Ukrainie oraz uczcić pamięć ofiar rosyjskich zbrodni” – podkreślił przewodniczący KEP.

Polska zapomni o Wołyniu? Kamiński: „Prawo i Sprawiedliwość wielokrotnie chciało wymazać ten temat” [VIDEO]

Biuro prasowe Episkopatu przekazało, że informacja o przypadającej 25 listopada rocznicy zostanie przekazana wiernym w najbliższą niedzielę, 20 listopada, podczas ogłoszeń parafialnych w kościołach. Natomiast w kolejną niedzielę, 27 listopada, do modlitwy powszechnej zostanie dodane odpowiednie wezwanie, którego propozycja została wysłana do parafii.

Episkopat przypomniał, że Wielki Głód na Ukrainie „to jedna z najokrutniejszych zbrodni dokonanych przez reżim sowiecki”. Jej kulminacja przypadła na lata 1932-1933. „Ludobójstwo dokonane przez Rosję pochłonęło – wg różnych szacunków – od 3 do 10 mln ofiar, w tym również Polaków” – podano.

„Jura, Ty musisz uciekać”. Banderowska nawała

Poszukiwania ciał Polaków zamordowanych przez UPA. Padła data rozpoczęcia prac

REKLAMA