Koronawirus. Pierwszy przypadek zakażenia u noworodka. Matka miała pozytywny wynik testu

Noworodek - zdj. ilustracyjne / Fot. Pixabay
Noworodek - zdj. ilustracyjne / Fot. Pixabay

W Chinach zdiagnozowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem u noworodka. Zaledwie 30 godzin po porodzie.

Niemowlę urodziło się 2 lutego w Wuhan, głównym ognisku epidemii koronawirusa. U matki dziecka wynik testu na zakażenie wirusem był pozytywny. Nie jest na razie jasne, czy dziecko zaraziło się już w łonie matki, czy po porodzie.

To pierwszy taki przypadek, by u noworodka wykryto koronawirusa. W całych Chinach zaledwie garstka dzieci jest zarażona wirusem 2019-nCoV.

Zazwyczaj ofiarami padają osoby starsze lub schorowane. Według raportu JAMA (Amerykańskie Towarzystwo Medyczne), nosiciel koronawirusa ma średnio od 49 do 56 lat.

Koronawirus w Chinach spowodował dotychczas śmierć 636 osób (jedna zmarła także na Filipinach). Potwierdzono 31 161 przypadków zachorowań. Poza Chinami koronawirus potwierdzono w 25 krajach. Najwięcej w Japonii (45), Singapurze (28), Tajlandii (25) i Korei Południowej (23).

Koronawirus dotarł także na inne kontynenty, m.in do Australii i Ameryki Północnej. W Europie najwięcej przypadków zachorowań wykryto w Niemczech (13). We Francji (6), Wielkiej Brytanii (3), Włoszech, Rosji (po 2), Finlandii, Hiszpanii, Szwecji i Belgii (po 1).

Koronawirus. Bohater Chin nie żyje. Jako pierwszy ostrzegał przed epidemią

Źródło: BBC || NCzas.com