
Wiele już było teorii na temat przyczyny wybuchu epidemii koronawirusa. A to węże, a to nietoperze, ale żadna z tez nie miała potwierdzenia w faktach. Chińscy naukowcy ogłosili w piątek, że potencjalnym nosicielem pośrednim nowego koronawirusa mogą być łuskowce.
Ssaki te są nielegalnie odławiane i sprzedawane ze względu na ich mięso oraz łuski, cenione w tradycyjnej chińskiej medycynie.
„Najnowsze odkrycie będzie miało olbrzymie znaczenie dla kontroli źródeł nowego koronawirusa” – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Południowochińskiego Uniwersytetu Rolniczego (SCAU).
Zespół badaczy pod przewodnictwem SCAU przeanalizował ponad 1000 próbek metagenomów z dzikich zwierząt i ocenił, że łuskowce są najbardziej prawdopodobnym nosicielem pośrednim koronawirusa – podała chińska agencja Xinhua, cytując prezes SCAU Liu Yahong.
Badanie z użyciem mikroskopu elektronowego wykazało, że sekwencja genetyczna wirusów wyizolowanych z łuskowców jest w 99 proc. identyczna z wirusami zakażającymi ludzi – podała Xinhua.
– Uważa się, że źródłem koronawirusa są nietoperze, ale aby patogen mógł zakazić człowieka, potrzebny jest nosiciel pośredni – wyjaśnił na konferencji prasowej w Kantonie jeden z naukowców, Xiao Lihua. Przypomniał, że w przypadku wirusa SARS nosicielem tym były łaskuny chińskie, a w przypadku wirusa MERS – wielbłądy.
- Najnowszy bilans z Chin. Kolejne ofiary śmiertelne, liczba zakażonych przebiła barierę 30 tysięcy
- Koronawirus. Ciała zmarłych do kremacji, pogrzeby nielegalne
- Pierwszy przypadek zakażenia u noworodka. Matka miała pozytywny wynik testu na koronawirusa
- Z powodu koronawirusa mieli odwołać wesele. Wyprawili je przez internet [FOTO]
Wykładowca medycyny weterynaryjnej z Uniwersytetu Miejskiego w Hongkongu (CUHK) Dirk Pfeiffer przestrzegł jednak, że przeprowadzone w Chinach badania są jeszcze dalekie od udowodnienia, że wirus przeniósł się na człowieka z łuskowców – podała agencja Reutera.
Nielegalny handel łuskowcami
Według organizacji World Wildlife Fund (WWF) łuskowce często padają ofiarami nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami. Szczególnie w Azji, mimo że zgodnie z prawem znajdują się pod ochroną. Ich mięso to wykwintny przysmak, a łuski są cenione w tradycyjnej medycynie.
Źródła: PAP, Nczas.com