Protesty przeciwko restrykcjom. Tysiące demonstrantów opanowało Londyn [FOTO/VIDEO]

Protesty przeciwko obostrzeniom w Londynie.
Protesty przeciwko koronawirusowym obostrzeniom w Londynie. (Fot. Twitter/@NewsFromMichiel)

Protesty przeciwko koronawirusowym restrykcjom ponownie odbyły się także w Londynie. Na ulice stolicy Wielkiej Brytanii wyszło tysiące demonstrantów.

Główny protest rozpoczął się przed Pałacem Buckingham, po czym jego uczestnicy przeszli na Trafalgar Square, ale mniejsze zgromadzenia odbywały się także w innych częściach brytyjskiej stolicy.

Demonstranci wzywali do „wolności” i zniesienia ograniczeń wprowadzonych w związku z Covid-19. W ich ocenie restrykcje, obostrzenia, nakazy i zakazy wprowadzone w wyniku ogłoszonej pandemii to „nowa tyrania”.

Policja rozwiązuje protesty przeciwko obostrzeniom

Policja zdecydowała o rozwiązaniu protestów. W niektórych miejscach doszło do przepychanek z funkcjonariuszami. Osiemnaście osób zostało aresztowanych.

Jak poinformował Ade Adelekan z londyńskiej policji metropolitalnej, powodem podjęcia działań przez policję był fakt, że uczestnicy protestu nie zachowywali dystansu społecznego ani nie postępowali zgodnie z oceną ryzyka, którą muszą przedstawiać organizatorzy.

Adelekan poinformował, że zdecydowana większość uczestników odpowiedziała na wezwanie policji, by się rozejść, ale niewielka grupa celowo ignorowała polecenia i doszło do starć przy ich usuwaniu z Trafalgar Square, a później także z Mostu Westminsterskiego.

Londyn znajduje się na drugim, czyli środkowym poziomie restrykcji wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii, co oznacza m.in. zakaz zgromadzeń większych niż sześć osób także na otwartych przestrzeniach. Demonstracje zwolnione są z tego zakazu, pod warunkiem, że ich organizatorzy przedstawią ocenę ryzyka, a uczestnicy będą zachowywać dystans społeczny.

Zobacz także – protesty w Polsce:

Comments are closed.