Dane o zgonach w Szwecji. Tak poradził sobie kraj bez lockdownu

Flaga Szwecji.
Flaga Szwecji - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Szwecja w przeciwieństwie do większości państw europejskich nie wprowadziła pełnego lockdownu. Jak wypadła na ich tle pod względem śmiertelności w 2020 roku?

Dane dotyczące wzrostu śmiertelności w 2020 roku zebrał i opracował Eurostat. Porównano ogólną śmiertelność w roku mniemanej pandemii ze śmiertelnością z czterech poprzednich lat.

Wzrost śmiertelności

Kraje, które wprowadziły lockdown, mają często wzrost śmiertelności na poziomie dwucyfrowym. W przypadku Hiszpanii jest to 18,1 procent, a Belgii 16,2 procent.

REKLAMA

Znacznie lepiej na ich tle wypada Szwecja, która odnotowała wzrost śmiertelności na poziomie 7,7 procent. W tym samym czasie w przypadku Polski było to aż 13,9 procent.

Szwecja nie jest jednak krajem, który najlepiej wyszedł z ubiegłego roku. Skandynawskie państwo wypada jednak lepiej od aż 21 z 30 europejskich państw ujętych w zestawieniu.

Lepiej poradziły sobie m.in. trzy inne kraje położone na północy Europy. W przypadku Danii wzrost śmiertelności wyniósł 1,5 procent, a w przypadku Finlandii 1 procent.

Śmiertelność z powodu COVID-19

Według najnowszych danych ze strony worldometers.info Szwecja nie wypada także najgorzej pod względem liczby zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców. Zajmuje ona 21 miejsce w Europie ze wskaźnikiem 1,321 zgonów na milion mieszkańców, a pozycję wyżej sklasyfikowana jest Polska ze wskaźnikiem 1,373.

Znacznie gorzej od Szwecji poradziło sobie wiele państw, które stosowały twardy lockdown. Szczególnie dramatycznie wygląda sytuacja Czech ze wskaźnikiem 2,428. Wysoko skalsyfikowane zostały także m.in. Belgia, Wielka Brytania, Włochy czy Hiszpania.

Niektórzy wierzyli, że można wyeliminować przenoszenie chorób poprzez zamknięcie społeczeństwa (…) Nie wierzyliśmy w to i udowodniliśmy, że mamy rację – powiedział Johan Carlson, dyrektor szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego.

Dlaczego lockdown jest szkodliwy?

Oczywiście brak lockdownu pozwolił na uniknięcie wielu innych problemów, które powoduje lockdown:

Dlaczego lockdown jest szkodliwy (1). 35 powodów ekonomiczno-finansowych

Dlaczego lockdown jest szkodliwy (2). 20 powodów społecznych

Dlaczego lockdown jest szkodliwy (3). Niszczenie własności prywatnej i zmiany prawne rodem z komunizmu

Źródło: fee.org/dorzeczy.pl/nczas.com

REKLAMA