Rząd zapowiedział nowe obostrzenia. Czesi masowo wyszli na ulicę. Segregacja porównana do prześladowania Żydów w czasie II WŚ [VIDEO]

Protest przeciwko koronawirusowym obostrzeniom w Pradze.
Protest przeciwko koronawirusowym obostrzeniom w Pradze. (Fot. PAP/Abaca)
REKLAMA
Premier Czech Andrej Babiš zapowiedział nowe obostrzenia, restrykcje, nakazy i zakazy w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Kilka godzin później na ulicach Pragi pojawiło się tysiące osób protestujących przeciwko tej decyzji.

Czeskie władze planują zabronić osobom, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19 lub nie mają statusu ozdrowieńca dostępu do wydarzeń i usług publicznych.

Negatywny test nie będzie już respektowany. – Jedynym rozwiązaniem są szczepienia – stwierdził Babiš.

REKLAMA

W Czechach odnotowano 22 479 dobowych wyników dodatnich testów na koronawirusa. To największa dzienna liczba od momentu ogłoszenia pandemii. Dotychczasowy rekord padł 6 stycznia i był o prawie 5 tys. niższy – wówczas wykryto 17 778 przypadków.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Na wieść o nowych restrykcjach Czesi masowo wyszli na ulicę. Ogromna frekwencja częściowo zbiegła się z rocznicą „aksamitnej rewolucji”.

Wobec rosnącej liczby zakażeń kwestionowano sens szczepień, a polityczne korona-działania określano jako niekonstytucyjne.

Segregacja sanitarna porównana do prześladowania Żydów w czasie II wojny światowej

Wzywano do obrony wolności, której – zdaniem protestujących – rząd pozbawił Czechów. Przemawiający utrzymywali, że działania państwa prowadzą do totalitaryzmu. Mówiono też, że zgromadzenie przypomina rok 1989, gdy 17 listopada manifestacja studentów rozpoczęła upadek komunizmu.

Wzywano do obywatelskiego nieposłuszeństwa i porównywano środki przeciwepidemiczne do reżimu nazistowskiego, a oddzielanie nieszczepionych od pozostałych członków społeczeństwa – do prześladowania Żydów w czasie II wojny światowej.

W tłumie uczestników widoczne były flagi Czech i Unii Europejskiej, ale te drugie były przekreślone. Na transparentach można było przeczytać hasła: „Nieposłuszeństwo jest podstawą wolności”, „Kto sieje wiatr, zbiera burzę”.

Sytuacja covidowa w Europie:

REKLAMA