Niedzielski nie odpuszcza ws. segregacji sanitarnej. Nie okażesz paszportu, możesz nie wejść. Sanepid ma zwiększyć kontrole

Adam Niedzielski Źródło: PAP
Adam Niedzielski Źródło: PAP
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Nie okażesz paszportu szczepionkowego, możesz nie wejść do restauracji, kina, teatru, do sklepu czy na imprezę, jeśli limit miejsc będzie już tam przekroczony. Adam Niedzielski wyjaśnił, jak mają być egzekwowane nowe koronawirusowe limity. Wskazał też, że wciąż toczą się prace nad projektem posła Czesława Hoca o weryfikacji paszportów covidowych i szczepień pracowników przez pracodawców.

Jeszcze kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski przyznawał, że restrykcje nie są skutecznym narzędziem walki z mniemaną pandemią.

Tak mówił w czwartek, 25 listopada. W poniedziałek, 29 listopada wprowadził nowe obostrzenia, restrykcje, nakazy i zakazy. Decyzje te podjęto pod pretekstem nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2, który nazwano Omikron.

Wśród nowych obostrzeń jest przede wszystkim zmniejszenie limitów w sklepach, restauracjach, kinach, teatrach, muzeach, basenach, wydarzeniach sportowych – itd.

CZYTAJ WIĘCEJ O NOWYCH OBOSTRZENIACH: Niedzielski ogłosił nowe restrykcje, nakazy i zakazy w Polsce. „Pakiet alertowy obostrzeń”

Niedzielski doprecyzował, że limity nie obowiązują zaszczepionych, choć według powszechnej już wiedzy zaszczepieni stanowią istotny czynnik w transmisji wirusa. Mogą zarówno zakazić się sami, jak i zakażać innych. Podział na zaszczepionych i niezaszczepionych przeczy więc logice i nauce, ale Polska – i większość innych krajów – idzie właśnie tą drogą.

Jak mają być weryfikowane limity covidowe?

Minister zdrowia poinformował, w jaki sposób pracownicy mają pilnować limitów w lokalach. Uściślił, że taka konstrukcja prawna już obowiązuje, ale rzadko jest stosowana. Służby w licznych kontrolach mają kłaść nacisk, by już była regularnie stosowana.

Przykładowo, wg nowych wytycznych, w restauracjach obłożenie może sięgać maksymalnie 50 proc. miejsc, ale limit ten nie dotyczy zaszczepionych.

Niedzielski wskazał, że pracownicy mogą wpuszczać ludzi bez żadnych weryfikacji do momentu, aż obłożenie lokalu wypełni się do połowy. Gdy limit ten zostanie osiągnięty, to wówczas pracownicy mają wymagać od kolejnych gości dobrowolnego okazania paszportu covidowego. A jeśli paszportu dobrowolnie nie okażą, to są traktowani jako niezaszczepieni i nie mają prawa wejść do lokalu.

Tutaj mamy do czynienia z taką sytuacją, którą próbowałem wyjaśnić, że nie ma podstawy prawnej, do tego, żeby żądać okazania paszportu covidowego przy wejściu na jakąś imprezę, ale z drugiej strony jego nieokazanie może być podstawą do tego, żeby nie wpuścić na daną imprezę – przedstawiał na konferencji Niedzielski.

Podkreślił, że w najbliższych dniach sanepid ma przeprowadzać masowe kontrole i karać tych, którzy limitów nie przestrzegają.

Działalność sanepidu w najbliższych dniach czy nawet tygodniach, będzie ukierunkowana na kwestie właśnie weryfikowania, czy przekraczane są limity i czy są one przekraczane na podstawie właśnie wykonywania takiej procedury weryfikowania – mówił Niedzielski.

Wtórował mu później szef GIS, Krzysztof Saczka.

Niedzielski nie odpuszcza ws. segregacji sanitarnej

Sporo osób wręcz domaga się pogłębionej segregacji sanitarnej i wymogu okazywania paszportów covidowych na życzenie. Niedzielski już kilka tygodni temu zapowiadał, że taki projekt zostanie złożony jako rządowy, ale rząd się ostatecznie wystraszył. I zamiast rządowego, ogłosił złożenie go jako poselski, a twarzy temu użyczył poseł Czesław Hoc.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szokujące szczegóły SEGREGACJI SANITARNEJ według PiS. Zaszprycowani będą obsługiwać tylko zaszprycowanych albo lockdown

Hoc projekt ogłosił, znów wybuchła burza i – jak dotychczas – projektu nie złożono. Niedzielski na konferencji prasowej zapowiedział jednak, że wciąż trwają nad nim prace i można spodziewać się, że finalnie zostanie złożony.

Jeżeli chodzi kwestię pracodawców, to nadal prowadzimy dialog polityczny z różnymi grupami, którego celem jest jednak przekonywanie do pomysłu, który został zaprezentowany przez pana posła Czesława Hoca. Tutaj mamy już nawet pewnego rodzaju przemyślenia jak ten projekt modyfikować, żeby zyskał większą akceptację. Po prostu nad nim pracujemy – mówił Niedzielski.

Dziambor triumfuje. „Nie wolno nikogo wykluczać ze społeczeństwa”

 

58 KOMENTARZE

 1. Uważam, że kluczowe jest tu stwierdzenie, że niezaszczepieni nie wliczają się do limitów. Skoro tak, to znaczy, że limity dotyczą niezaszczepionych i dopiero po przekroczeniu 50% obłożenia czy limitu na metry kwadratowe niezaszczepionych, nie można ich już wpuszczać, ale zaszczepieni wchodzą dalej.

 2. Oznacza to również, że właściciel lokalu/sklepu będzie musiał faktycznie od początku sprawdzać status zaszczepienia, ponieważ w innym przypadku nie udowodni, że limit wyczerpali niezaszczepieni (skoro zaszczepionych będzie mógł wpuścić).

 3. Nowe wiarianty wykrywają stare testy, ale stara szczepionka na nowe warianty nie działa, hehe w bambuko ludzi robią ile wlezie

  • A kogo interesuje co mu w piekle będą robić? A ty na prawdę uważasz, że ten szmaciarz przejmuje się takimi groźbami? Śmieje się z nich. Jedyna kara jaka jest możliwa tu i teraz. A piekłem małe dzieci strasz. Jak uwierzą.

 4. No dobra. Niedzielski wprowadza te nakazy. Ide do restauracji i kto mi ma sprawdzać czy jestem zaszczepiony? Cieć? Kelner? Z całym szacunkiem do tych zawodów. Czy ci ludzie są normalni?

 5. Nie spocznę dopóki ten dziad nie znajdzie się za kratami więzienia z wyrokiem dożywocia razem ze swoją mafijną pajęczyną plandemicznych układów.

 6. Art 32 K
  1.Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
  2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

  Jak segregacja ma sie do w/w zapisu?

  • Mam w dooooopie ich rozporządzenia.poniedzielski może rozporządzać najwyższej własną dupoooooą a i tak sraczka ma wyższość nad jego rozporządzeniami.Wal się syntezatorze mowy.Umrzeć mam na swoich warunkach a nie big farmy .

 7. Rozumiem, że wygodniej i milej jest słuchać się „wielkich tego świata”.
  Sądzę tęż, że wielu z „polityków”, już nie chce nimi być, bo nie musi – ma lub ma mieć zapewnione dostęp do melasy i to niezły.
  Rozumiem, ze „władze konstytucyjne”, to drugi (dalszy?) szereg władzy nad Wisłą.
  No ale…. nie wszyscy dostaną smakowite tipsy, że będą mogli odejść z polityki, partie polityczne są po to by wygrywać wyboru, …

  • choćby po to, by swoim zapewnoć też niezły dostęp do melasy.
   Reasumując: czy w PiS nie ma woli wygrania wyborów? Może ktoś wyżej zadecydował, że przyszedł czas na płodozmian, szczególnie, że PiS „nie ma już Trumpa”, nawet zawsze antypisowskie Niemcy „idą w lewo”?
   Wszak wśród (potencjalnych) wyborców PiS jest raczej niemało niesczepków, a szczepkowcy-sanitaryści są b. mocno reprezentowani w elektoracie PO, a PiSu nienawidzą, i nie pokochają choćby było 15 szczepionek na łeb

 8. Alez macie cudnie z ta opozycja!!! W wielu cywilizowanych zachodnich niezasciankach bez slowa sprzeciwu albo szczep albo wywalamy z pracy. Zadnego wejscia bez szczepienia ani do silowni, restauracji, imprezy! Nie ma. Limit nie limit nie wejdziesz.

 9. Kontrole skończą się jak posypią się pierwsze pozwy. Nie będzie komu kontrolować.

 10. „zaszczepieni stanowią istotny czynnik w transmisji wirusa. Mogą zarówno zakazić się sami, jak i zakażać innych. Podział na zaszczepionych i niezaszczepionych przeczy więc logice i nauce, ale Polska – i większość innych krajów – idzie właśnie tą drogą.”

  Durne lex — sed lex.

  • Cała Polska śmieje się z Niedzielskiego i sanepidu. Już z mandatami za maseczki sądy wyraziły zdanie. Obciążają kosztami skarb państwa czyli nas wszystkich. M.in. za to Szumowski i Niedzielski powinni mieć wieloletnie wyroki: narażanie skarbu państwa na straty, pamiętając że odpowiadają za 200000 nadmiarowych zgonow.

 11. Nie doszukujcie się logiki bo jej nie ma w ich działaniach. Jest natomiast bezprawie i zamordyzm na całej linii i w każdej dziedzinie życia.

Comments are closed.