Jordan Peterson. / foto: Flickr, Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0
Jordan Peterson. / foto: Flickr, Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0
Profesor Jordan Peterson stał się w ostatnich tygodniach coraz bardziej wyrazistym krytykiem lockdownów i nakazów związanych z mniemaną pandemią koronawirusa. W ostrych wpisach komentował protesty w Austrii, a nawet wzywał do obywatelskiego nieposłuszeństwa w Quebecu.

Przypomnijmy, że ostatnio Peterson opisał swoje perypetie na łamach „National Post”, w którym pytał m.in. „jak długo będziemy jeszcze napuszczać na siebie członków rodziny w związku z polityką szczepień? Jak długo będziemy psuć naszą gospodarkę, sytuację ekonomiczną, od której przecież także zależy nasze zdrowie?”.

„Dość, Kanadyjczycy. Dość, kanadyjscy politycy. Wystarczy już masek. Wystarczy kolejnych ograniczeń w kontaktach międzyludzkich. Dość zamkniętych restauracji”, pisał dr Jordan Peterson. „Niech te cholerne szczepionki będą dla tych, którzy chcą. Ale przestańcie wywierać naciski na tych, którzy szczepić się nie chcą. To już czas. Otwórzmy ten cholerny kraj z powrotem, zanim zniszczymy coś bezpowrotnie i nigdy już nie naprawimy. Czas na odwagę. Pora znów żyć”, podkreślał.

Czytaj więcej: Dr Jordan Peterson: Dość. Wystarczy już masek. Wystarczy kolejnych ograniczeń

Michalkiewicz. The Movie

Peterson w ostatnim czasie wielokrotnie dawał wyraz swemu niezadowoleniu związanemu z polityką lockdownu i koronarestrykcjami. Na Twitterze apelował, by zakończyć lockdowny i ponownie otworzyć gospodarkę. „Czas zrzucić te cholerne maski”, pisał.

Czytaj także: Dr Peterson APELUJE: Zakończmy lockdowny, czas zrzucić cholerne maski

Profesor pisał nawet, iż „czas na obywatelskie nieposłuszeństwo w Quebecu”, po tym jak władze wprowadziły drakońskie koronarestrykcje pod pretekstem walki z mniemaną pandemią COVID-19. Wśród nowych restrykcji znajdowała się m.in. godzina policyjna.

Czytaj również: Wprowadzili drakońskie koronarestrykcje. Jordan Peterson: „Czas na obywatelskie nieposłuszeństwo w Quebecu”

Choć Peterson krytykował wielu polityków, szczególnie negatywnie wypowiadał się o premierze (Kanady – przyp. red.) Justinie Trudeau, który od początku był entuzjastycznym zwolennikiem surowych środków ochrony zdrowia publicznego, zauważa portal fee.org.

„Nakazy te wydobywają z każdego, kto ma je egzekwować, cechy drobnego autorytarysty. Nie jest to dobra praktyka w wolnym społeczeństwie”, pisał niedawno Peterson na Twitterze, oznaczając przy okazji kanadyjskiego premiera.

Niektóre z jego innych komentarzy skierowanych do premiera były jeszcze ostrzejsze. „Minął już ponad rok od czasu, gdy obiecywano szybki powrót do normalności, gdy szczepionki dotarły do Kanady, zostały szeroko rozpowszechnione i zastosowane”, przypominał Peterson.

We wpisie pytał oznaczając premiera Trudeau „gdzie jest normalność?”. „Dlaczego ktokolwiek miałby zaufać czemuś, co teraz mówisz?”, pytał, podając dalej wpis Trudeau, w którym ten m.in. prosił Kanadyjczyków, by się zaszprycowali.

„Zostaw nas w spokoju Justin Trudeau. To, co robisz, jest całkowicie bezsensowne. To spowoduje więcej żalu i nieszczęścia, niż masz odwagę i inteligencję sobie wyobrazić”, pisał kilka dni później Peterson.

Dr Jordan Peterson odnosił się także do częstych i licznych protestów przeciwko koronarestrykcjom, czy też szpryc-obowiązkowi. W ostatni weekend skomentował tweeta z nagraniem protestu w Austrii, pisząc: „Pozbądźcie się medycznych faszystów, Austriacy”.

Z kolei wcześniej, na początku stycznia, Peterson był zszokowany obrazami, jakie obiegły świat prosto z Amsterdamu. Protestujący przeciwko covidowej polityce zostali brutalnie potraktowani przez policję.

Czytaj więcej: „Co teraz, medyczni faszyści?” Peterson zszokowany wydarzeniami w Amsterdamie [VIDEO]

Źródło: fee.org/NCzas