Kolejny antycovidiański „konwój”. POTĘŻNE protesty w europejskiej stolicy [VIDEO]

Konwój antycoviodwy w Helsinkach, Finlandia/Fot. screen Twitter (kolaż)
Konwój antycoviodwy w Helsinkach, Finlandia/Fot. screen Twitter (kolaż)
REKLAMA
Setka pojazdów przeciwników obostrzeń covidowych zablokowała w nocy z piątku na sobotę, przy obfitych opadach śniegu, główną arterię Helsinek. Policja zatrzymała 55 osób. W kilkudniowym proteście „Convoy” demonstranci domagają się też obniżki cen paliw i dymisji rządu.

W sobotę w południe przed gmachem parlamentu rozpoczął się drugi dzień demonstracji.

W piątek według różnych źródeł zebrało się od 700 do 2 tys. osób, a sznur pojazdów liczył od 100 do 150 aut. Policja zaczęła odholowywać pojazdy przed północą. Służbom udało się przywrócić przejezdność Alei Marszałka Mannerheima – głównej ulicy Helsinek, dopiero w sobotę nad ranem, a działania utrudniały opór protestujących oraz obfite opady śniegu (w ciągu ostatniej doby spadło dodatkowe ok. 20-30 cm śniegu). W jednym z holowników przebito oponę – przekazała policja.

REKLAMA

W sobotę protestujący zaczęli także rozstawiać namioty, przyczepy kempingowe oraz garkuchnie w miasteczku namiotowym.

Celem protestu „Convoy”, którego idea została zaczerpnięta z Kanady (protestu kierowców ciężarówek), jest sprzeciw wobec utrzymywanym obostrzeniom covidowym. Protestujący zamierzają blokować centrum Helsinek poprzez tworzenie karawany pojazdów. Tego typu protest ma być powtarzany do środy wieczorem.

Demonstranci, wśród których są m.in. grupy związane ze służbą zdrowia i opieki, w tym – przeciwnicy obowiązkowych szczepień dla pracowników tego sektora przyciągają też kręgi domagające się obniżki podatków i opłat składających się na ostateczną cenę paliw. W Finlandii ceny oleju napędowego i benzyny należą do najwyższych w Europie (w ostatnich tygodniach trzeba płacić około 2 euro za litr), a 50-60 proc. ceny stanowią różne podatki.

W sobotę partia Finowie (PS), największa formacja opozycyjna, ogłosiła złożenie wniosku o wotum nieufności wobec rządu w związku z brakiem reakcji władz na rosnące ceny paliw i energii elektrycznej.


ZOBACZ WIDEO Z HELSIŃSKIEGO KONWOJU


Finlandzki „Konwój” nie jest pierwszym tego typu protestem w dobie mniemanej pandemii. W połowie stycznia kierowcy ciężarówek i innych pojazdów zaczęli się gromadzić w kanadyjskiej Ottawie. Protesty trwają do dziś. Organizatorzy zapowiadają, że nie zaprzestaną blokad, dopóki władze nie wycofają się ze wszystkich koronarestrykcji. W Kanadzie „Konwój Wolności” rozszerzył się także na inne miasta.


Zobacz koniecznie:


Z początkiem lutego w Finlandii uchylono część ograniczeń wprowadzonych w okresie świąteczno-noworocznym w obawie przed wariantem koronawirusa Omikron. Rząd zapowiedział zniesienie wszystkich restrykcji do końca miesiąca. Jednak we wtorek 1 lutego wszedł w życie także obowiązek szprycowania dla personelu pracującego z grupami ryzyka.

Kolejny europejski kraj łagodzi covidowe restrykcje. Zniosą wszystkie do końca miesiąca

Źródła: PAP/Twitter/NCzas

REKLAMA