GORĄCO w Kanadzie! Główne przejścia graniczne z USA zablokowane. Policja OKRADA protestujących w Ottawie [VIDEO]

Kadry z protestu w Kanadzie. / foto: screen Twitter: @JackPosobiec/@TheMarieOakes/@aginnt (kolaż)
Kadry z protestu w Kanadzie. / foto: screen Twitter: @JackPosobiec/@TheMarieOakes/@aginnt (kolaż)
REKLAMA
Protestujący przeciwko covidowym obostrzeniom i obowiązkowym szczepieniom w Kanadzie zablokowali kilka przejść granicznych z USA. Trwa również protest w Ottawie, gdzie policja zabiera manifestantom paliwo, a także drewno. Manifestanci przeprowadzili w czwartek akcję w okolicach lotniska.

Przypomnijmy, że protest, nazwany „Konwojem Wolności 2022”, początkowo był wyrazem sprzeciwu wobec obowiązkowych szczepień przeciw Covid-19 dla transgranicznych kierowców ciężarówek, ale z czasem przerodził się w ruch przeciwko zakazom pandemicznym i – jak twierdzą organizatorzy – „dyktatorskim zapędom” rządzących w Kanadzie.

Zablokowane przejścia graniczne

Protestujący w naczepach ciężarówek, sprzęcie rolniczym i innych pojazdach zablokowali w czwartek wszystkie pasy autostrady na głównym przejściu granicznym między Kanadą a USA w Emerson, w prowincji Manitoba.

REKLAMA

Simon Resch, którego rodzina jest właścicielem i operatorem sklepu wolnocłowego w Emerson, powiedział, że oba północne i południowe pasy na autostradzie 75 zostały zamknięte przez protestujących. – Nie ma tam żadnego ruchu – powiedział.

Rzecznik RCMP (Kanadyjska Królewska Policja Konna – przyp. red.) Manitoba potwierdził CNN, że przejście graniczne Emerson-Pembina zostało zablokowane „przez naczepy, a także sprzęt rolniczy”. – Mamy funkcjonariuszy na miejscu teraz i są w procesie otwierania dialogu z organizatorem – powiedział.

Protest jest częścią szeregu demonstracji w miastach i na przejściach granicznych w całej Kanadzie. Obecnie dostęp do co najmniej trzech przejść granicznych między Kanadą a USA został odcięty przez protesty kierowców ciężarówek:

  • Coutts, Alberta – Sweet Grass, Montana ;
  • Emerson, Mantioba – Pembina, North Dakota ;
  • Windsor, Ontario – Detroit, Michigan.


Zobacz także:


Protest w Ottawie

Już 14. dzień trwa także protest w Ottawie, gdzie w poniedziałek policja przystąpiła „rozprawiania się z protestami” i zarekwirowała tysiące litrów benzyny oraz usunęła z ulic kanadyjskiej stolicy cysternę.

W odpowiedzi na to protestujący przeprowadzili akcję z kanistrami. Żeby utrudnić policji kontrolę, w części kanistrów znajdowało się paliwo, a w innych woda.

W sieci pojawiła się cała masa nagrań, na których widać, jak całe rzesze ludzi przemierzają ulice Ottawy z kanistrami. „Policja w Ottawie powiedziała, że zostaną aresztowani jeśli dadzą #FreedomConvoy jakiekolwiek paliwo.

Więc ci Kanadyjczycy maszerowali razem, aby przynieść im „Kool-Aid” (amerykańska marka mieszanki napojów smakowych [za: Wikipedia] – przyp. red.), który tak się składa, że jest przechowywany w kanistrach”, donosi na Twitterze profil „Young Americans for Liberty”.

„Kanadyjska policja nadal się skrada i kradnie obywatelom paliwo”, donosi na Twitterze Aaron Ginn.

Protestujący zgromadzili duże zapasy drewna na opał. W sieci pojawiły się nagrania, które świadczą o tym, że także to drewno jest przez policję zabierane manifestantom.

„Ottawska policja konfiskuje drewno na opał protestującym w Konwoju Wolności”, pisze natomiast Marie Oakes, a dr Jordan Peterson dodaje: „To jest usankcjonowana przez państwo kradzież. Zwykła i prosta”.

W czwartek rano, na około dwie godziny, protestujący przenieśli swoje główne wysiłki na główne lotnisko w Ottawie. Grupa pojazdów krążyła tam między 8 a 10, spowalniając ruch, zanim skierowała się z powrotem do pobliskiego miejsca na Coventry Road.

Policja w Ottawie ponowiła w czwartek swój wcześniejszy komunikat, w którym zwróciła się do protestujących w stolicy kierowców ciężarówek i ich sympatyków z przypomnieniem, że stwarzanie przeszkód w przemieszczaniu się i korzystaniu z własności jest naruszeniem prawa.

Dodano, że za takie zachowanie uczestnicy protestów mogą zostać zatrzymani, ich ciężarówki skonfiskowane, a kierowcy po skazującym wyroku sądu mogą być niewpuszczani do USA.


Czytaj więcej:


Przypomnijmy, że „Konwój Wolności” wyruszył w drugiej połowie stycznia. Pierwotnie walczył o zniesienie nakazu szczepień dla kierowców transgranicznych trucków, przerodził się w ruch społeczny przeciwstawiający się ingerencji państwa w życie prywatne.

O kolejnych wydarzeniach w Kanadzie będziemy informować na bieżąco.

Źródło: PAP/CBC/CNN/Twitter/NCzas

REKLAMA