Stępień: Kto siedzi w Sądzie Najwyższym

REKLAMA

Cztery dni później por. Bogdan Rychlicki uznał Romana Malinowskiego za winnego tego, że sporządził pismo zawierające fałszywe wiadomości, między innymi co do liczby osób internowanych, co mogło wywołać niepokój publiczny – i za to skazał go na jeden rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na trzy lata (AIPN By 51/35, sygn. akt SoW 62/82).

Józef Trawicki, dwudziestoletni mieszkaniec Koszalina, rozmawiał w Świdwinie w restauracji z kilkoma uczniami szkół średnich. Postawiono mu zarzut, że w czasie tej rozmowy rozpowszechniał nieprawdziwe informacje o pracy kopalń i stoczni, których robotnicy sabotują pracę i produkcja jest znikoma. Sąd POW w Bydgoszczy, w którego składzie był Bogdan Rychlicki, skazał Józefa Trawickiego na rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności, a Sąd Najwyższy podwyższył ją do dwóch lat sześciu miesięcy (AIPN By 51/52).

REKLAMA

W wyroku z 27 marca 1982 roku Bogdan Rychlicki skazał Reginę Nalaskowską z Białogardu na dwa lata pozbawienia wolności, Krzysztofa Szymkowicza na rok i osiem miesięcy pozbawienia wolności za rozpowszechnianie ulotek, natomiast Mariana Stoppę uniewinnił (AIPN By 388/282, AIPN By 51/68, sygn. akt Sow 115/82).

Nasz „bohater” 15 marca 1982 roku skazał Edmunda Bucha na rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności za rozpowszechnianie fałszywych wiadomości za pomocą ulotek. Sąd Najwyższy zawiesił karę i Edmund Buch mógł opuścić wiezienie (AIPN By 51/78, sygn. akt SoW 124/82).

CZYTAJ DALEJ

REKLAMA