Woziński: Wiedźma z Leningradu

Ran Woziński wiedźma Leningrad
Ayn Rand.

Idee Ayn Rand to rodzaj toksyny, która niszczy umysły kolejnych pokoleń młodych osób. Wielu jej fanów nie zdaje sobie przy tym sprawy, jak bardzo odrażającą była kobietą.

Choć o gustach dyskutować nie wypada, Ayn Rand można uznać co najwyżej za autorkę średniej jakości powieści. Jej twórczość nie jest na pewno grafomaństwem, ale też każdy, kto miał kiedyś w ręku powieść napisaną przez wybitnego pisarza, już po kilkudziesięciu stronach czytania „Atlasa zbuntowanego” czy „Źródła” łatwo zauważy, że Rand nie zalicza się do szczególnie uzdolnionych twórców. Pompatyczne treści, łatwe do odgadnięcia schematy akcji i częste powtórzenia sprawiają, że wyjątkowo obszerne prace guru obiektywizmu czyta się z mozołem i bez większej przyjemności.

To oczywiście moja prywatna opinia, gdyż dla milionów czytelników, najczęściej słabo zaznajomionych z filozofią i dobrą literaturą oraz młodych wiekiem, książki Ayn Rand stanowią niedościgniony wzór oraz jedne z najważniejszych pozycji w dziejach. Każdego roku na całym świecie sprzedaje się blisko ćwierć miliona egzemplarzy jej dzieł, które od lat nie znikają z półek księgarń. Na czym polega więc źródło sukcesu autorki powieści gloryfikujących jednostkę i jej twórcze zdolności?

Czytaj także: Zakaz handlu w niedzielę. Obalamy argumenty jego zwolenników

Odpowiedzi będę starał się udzielić poniżej, tu wspomnę jedynie, iż sama Ayn Rand przez długie lata cierpiała na depresję wynikającą z faktu, że współcześni jej intelektualiści nie uznali jej powszechnie za wielkiego geniusza oraz uważali jej powieści za mało porywające. W rezultacie bardzo szybko stała się zupełnie zgorzkniała, a ze swoim psychicznym problemem „radziła” sobie, zażywając przez ponad 40 lat Dexedrine, czyli lek zawierający dekstroamfetaminę. Ten silnie działający stymulant podaje się czasami pilotom przy okazji nocnych lotów – Rand brała go nieustannie w dużych ilościach.

Zgorzkniałość i depresyjność

towarzyszyła jej tak naprawdę od samego dzieciństwa. Urodziła się w 1905 roku w Petersburgu jako Alissa Zinowjewna Rosenbaum w rodzinie zeświecczonych Żydów. Jak później twierdziła, już w wieku 11 lat żywiła pogardę wobec religii i głosiła przekonanie, że wszystko musi być dowiedzione rozumem. Gdy nadeszła rewolucja i znacjonalizowano aptekę jej ojca, jej rodzina została zmuszona do ucieczki. Rosenbaumowie wyruszyli pieszo do Kijowa gdzie mieszkał wujek Alissy, który uratował ich przed zgubą.

Rand wróciła później do rodzinnego miasta (przemianowanego już na Leningrad), gdzie podjęła studia z historii i filozofii. Jak kiepskie były to studia, świadczyć może to, że jej twórczość zdradzała ogromne braki w wykształceniu i znajomości historycznych faktów. Wielu profesorów uczelni zginęło w czasie rewolucji, dlatego poziom nauczania dramatycznie spadł.

Czytaj dalej ->

25 KOMENTARZE

 1. Nigdy nie czytałam Ayn Rand ani się nią nie fascynowałam, ale jeśli to prawda, to przerażające.

  Z drugiej jednak strony idea wolnościowa wymaga przyznania człowiekowi prawa do jego przekonań, jeśli więc za gospodarką rynkową opowiada się ateista i nie tworzy on do niej specjalnej ateistycznej (i przymusowej) ideologii, nie można mu odmawiać prawa do miana wolnościowca.

   • Rozni sa Zydzi. Rothbard, Mises, Block to tez Zydzi, a czta sie ich z przyjemnoscia.

    • Dokładnie, dlaczego JKM poszedł w stronę potepiania narodowosci? Przecież debile sa w karzdym narodzie. Ale madrzy ludzie też. Rozumiem, że to poziom dla kiboli z pałkami. Zapomniałeś jeszcze Miltona Friedmana dopisać.

     • ?
      Prosze podac przyklad potepiania narodowosci przez Mikkego.

    • Wolę St. Michalkiewicza, Józefa Mackiewicza, Zofię Kossak, Leszka Żebrowskiego. Żyd to jest żyd. Żyd to rasa podła i parszywa. Nie docenia nic i niczego. Gnany z krajów i miast. Nauki nie czyni sobie żadnej. Wstrętny zachłannych i skomplikowane niewdzięczny. Jeśli pomożesz mu to nie doceni. Dąsa będzie miał żeś za niego nie umarł. To lud wybrany i inny żaden tak podły nie jest i Boga swego by nie zabił.

 2. Wszystko co nie jest jest zgodne z optyką katolicką można od razu wrzucić do kosza bez specjalnego przyglądania się temu. Jest wiele dróg które prowadzą na manowce i nie należy nimi podążać.

 3. W naszym kraju najlepiej to widać po Kelthuzzie o ile chłopak ma rację w kwestiach gospodarczych to reszta pozostawia wiele do życzenia

 4. Skoro nie żaden talent, to po co ludziom zaprzątać głowę byle czym. Jest tyle wartościowych rzeczy , których nie ma czasu czytać . Może warto by lansować właśnie to, co Polak powinien obowiązkowo przeczytać? Co z Kraszewskim, Kossak Szczucką, Ossendowskim, Sienkiewiczem , Norwidem , Reymontem itp., itd. Życie i czas jest zbyt krótki, żeby go marnować na byle co.

 5. Jak się dobrze pogrzebie to na każdego można znaleźć haka. Paul Johnson w „Intelektualiści” pokazał kilkanaście takich świecznikowych postaci.
  J.Woziński nie może chyba przeżyć, że Rand odrzuciła chrześcijaństwo i zdobyła ogromną popularność.
  „Atlas Zbuntowany” to druga po Biblii najchętniej kupowana książka w USA.
  http://wolnosciowe.blogspot.com/2017/11/the-287-best-libertarian-books-by.html
  Panie Jakubie do dzieła. Niech pan napisze lepszą książkę!

 6. Ja bym poradził poczytać zwłaszcza Feliksa Koneczny – ego , polecam jeśli ktoś jest w stanie zdobyć – wydanie Londyńskie 1974 r , [ Wydawnictwo Towarzystwa Imienia Romana Dmowskiego nr 9 ] Zwłaszcza dzieło pt ,, CYWILIZACJA ŻYDOWSKA – III TOMY ” . I wszystko stanie się jasne , zarówno w dziedzinie społeczno – etycznej , jak i ekonomicznej – to tak na marginesie , zamiast czytać ,, wybitnych klasyków ” robiących galaretę ” z mózgu biednym ,, wyznawcom ” [ chodzi mi zwłaszcza o ,, ekonomistów ” ]

 7. Jak się dobrze pogrzebie to na każdego można znaleźć haka. Paul Johnson w „Intelektualiści” pokazał kilkanaście takich świecznikowych postaci.
  J.Woziński nie może chyba przeżyć, że Rand odrzuciła chrześcijaństwo i zdobyła ogromną popularność.
  „Atlas Zbuntowany” to druga po Biblii najchętniej kupowana książka w USA.
  wolnosciowe.blogspot.com/2017/11/the-287-best-libertarian-books-by.html
  Panie Jakubie do dzieła. Niech pan napisze lepszą książkę!

 8. No cóż, Rand może i zbzikowana grafomanka, żydówka i sekciarka ale i tak warto ją przeczytać. Na pewno na znacznie wyższym poziomie moralnym niż cały dorobek PRL, ze skorumpowanym kościołem katolickim oraz skorumpowanymi komunistami, którzy wykształcili jeszcze gorsze pokolenie następców.

 9. Jakbym czytał o JKMie: „myśl wolnościowa posiada co najmniej kilkudziesięciu innych, bardziej wartościowych i zaawansowanych filozoficznie autorów. Składając hołd JKM, wolnościowcy tak naprawdę podpisują się pod żałosną karykaturą swoich poglądów, najeżoną poważnymi błędami i przeinaczeniami”

  • Jak spiewal BIG CYC. On jest skinem a nie wolnosciowcem. Jest za wolnoscia towarów i kapitału ale ludzie juz powinni czrni z czarnymi. Biali z bialymi. A arabow i żydow całkowicie sie pozbyc. Taka jest JKM filozofia wolnosciowa

    • Pan najlepiej wie kiedy pan tego używa. A wypraszam sobie kretyna. Pan jest dla mnie autorytetem i zawsze był, jeżeli ja jestem kretynem to moi idole też muszą nimi być. To że czasami mnie pan do szłu doprowadza i mam odmienne poglądy na wiele spraw. To ja nie widzę nikogo w polityce o poglądach bardziej zbliżonych do moich. U mnie tylko antypatię budzą środowiska nazistowskie. Generalnie mówienie że jedne naród coś a drugio nareód coś innego jest błędne. Bo jak pisał M. Friedman w Wolnym Wyborze ludzie jedni od drógich tak naprawdę niczym się nie różnią. Jap[ończycy byli najleniwszymi stworzeniami ziemi, a arabowie wymyślili kiedyś matematykę jak my schodziliśmy z drzew. To że faszyzm urodził się w niemczech a nie we francji czy polsce to niefortunny zbieg okoliczności. To sasmo żydzi, są normalni i nie normalni. Jedni są socjalistami inni wolnościowcami. NIech się pan odetnie od nazistów a sympatyków panu przybędzie. Nie naszym zadaniem jest temperować żydowskich czy ukraińskich nacjonalistów tylko naszych a tam są środowiska które utemperują ich. Zło dobrem zwyciężaj.

Comments are closed.