Wzbiera fala odejść z Radiowej Trójki. Marcin Kydryński: „Nie jest to znajomość, którą chciałbym kontynuować”

Marcin Kydryński odchodzi z Polskiego Radia.
Marcin Kydryński to kolejny dziennikarz, który zdecydował się odejść z Radiowej Trójki. (Fot. Facebook/marcin.kydrynski.afryka)

Po Marku Niedźwieckim i Hirku Wronie z Radiowej Trójki odchodzi także Marcin Kydryński. To kolejny dziennikarz, który dobrowolnie zrezygnował z pracy, bo nie zgadza się na cenzurę.

O decyzji Kydryński poinformował na początku swojej audycji „Siesta”, która rozpoczęła się w niedzielę o godzinie 15.

Przyszedłem z Wami się pożegnać. Mieliśmy nie najgorsze party – trwało 31 lat… Przed nami ostatnia „Siesta” – powiedział dziennikarz.

Branie się na bary ze złoczyńcami zostawimy tym, którzy się po prostu na tym znają, na przykład Kazikowi – argumentował w swojej ostatniej audycji na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Następnie Kydryński opublikował na Facebooku oświadczenie ws. rezygnacji z pracy.

Radio, które miałem zaszczyt i szczęście współtworzyć przez całe pokolenie, od dnia przełomu roku 1989, w ostatnich latach zmieniło swoją twarz. Dziś już jej nie poznaję. I nie jest to znajomość, którą chciałbym kontynuować – napisał.

W Trójce zostaje wciąż kilka bliskich mi osób. Prosiłbym, by ich nie osądzać, bo każdy z nas jest w innej życiowej sytuacji. Dla mnie decyzja o odejściu – choć w świetle wydarzeń ostatnich miesięcy oczywista – jest trudna. Dla nich może być niemożliwa – dodał.

Kydryński pracował w Polskim Radiu od 1989 roku. Zajmował się przede wszystkim muzyką jazzową. Prowadził m.in. audycje „Trzy kwadranse jazzu”, „Około północy”, a ostatnio „Siesta”.

Anulowanie listy przebojów

Afera z Radiową Trójką rozpoczęła się od decyzji dyrekcji o anulowaniu najnowszej odsłony listy przebojów. Wygrał w niej utwór Kazika Staszewskiego pt. „Twój ból jest lepszy niż mój”. Piosenka inspirowana jest zachowaniem Jarosława Kaczyńskiego, który w trakcie epidemii odwiedzał cmentarze. Odwiedzał, pomimo że cmentarze były zamknięte dla szarego obywatela.

Gust słuchaczy nie spodobał się jednak cenzorom, bo zestawienie jest już niedostępne. Władze radia twierdzą, że złamano regulamin, a piosenka nie miała prawa znaleźć się na liście, bo nie została wcześniej do głosowania dopuszczona.

Po decyzji radia o anulowaniu listy przebojów, przez media przetoczyła się prawdziwa burza. Po 35 latach z Radiowej Trójki odchodzi Marek Niedźwiecki, który listę przebojów prezentował. Kolejnym dziennikarzem, który złożył wypowiedzenie jest Hirek Wrona. Organek i Dawid Podsiadło zapowiedzieli, że zawieszają współpracę z Trójką. Dziennikarz Bartosz Gil został zawieszony w obowiązkach, gdyż nie podpisał politycznego listu wyjaśniającego przyczyny cenzury.

Afera wokół piosenki Kazika Staszewskiego – zobacz pozostałe artykuły:

Comments are closed.